אינטל העולמית צפויה להקים מפעל חדש בקרית גת בהשקעה של כ-25 מיליארד דולר

אינטל העולמית צפויה להקים מפעל חדש בקרית גת בהשקעה של כ-25 מיליארד דולר

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', והממונה על התקציבים, יוגב גרדוס, עדכנו היום (א') את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הכלכלה, ניר ברקת, כי הסתיים בהצלחה המשא ומתן הממושך שנוהל בין חברת אינטל העולמית ודרגי המקצוע באגף התקציבים במשרד האוצר והושגו הסכמות עקרוניות בנוגע לכוונת החברה להשקיע כ-25 מיליארד דולר בהקמת מפעל חדש בקרית גת.

במסגרת ההשקעה צפויה החברה להעסיק אלפי עובדים נוספים בקרית גת בשכר גבוה מהממוצע בענף העיבוד השבבי. בנוסף, הוסכם להגדיל משמעותית את שיעור המס שתשלם החברה למדינה מ-5% כיום ל-7.5%. במסגרת התחייבויותיה צפויה אינטל לסיים את ההשקעה ולהתחיל את פעילות המפעל עד לשנת 2027 ולהמשיך ולהפעילו עד לשנת 2035 לפחות.

מדובר בהשקעה חסרת תקדים בהיקפה, שעל פי הערכת גורמי המקצוע במשרד האוצר תניב למשק תועלות מאקרו כלכליות משמעותיות, זאת במיוחד לנוכח ההאטה המסתמנת בכלכלה הגלובאלית והתחרות העולמית על משיכת חברות טכנולוגיה בכלל וחברות ייצור שבבים בפרט. בנוסף לכך, להשקעה תועלות פיסקאליות ישירות למדינה בהיקפים גבוהים משמעותית מהמענקים שיינתנו.

במסגרת הסיכומים ניתנה הסכמה עקרונית לתת לחברה מענק לביצוע ההשקעה מתוקף החוק לעידוד השקעות הון בהיקף של 12.8% מגובה ההשקעה. התחייבויות החברה לעמידה ביעדים מהוות תנאי לצורך קבלת המענק. לאחר ההסכמה העקרונית יחל הליך האישור הפורמלי שצפוי להיערך מספר שבועות.

אינטל הינה תאגיד רב לאומי אמריקאי, מהחברות המובילות בעולם בתחום של תכנון וייצור מיקרו-מעבדים ומעגלים משולבים. החברה מוערכת בשווי של כ- 150 מיליארד דולר ומעסיקה כ-130,000 עובדים ברחבי עולם מתוכם כ-12,000 בישראל. אינטל פועלת בישראל החל משנות ה-70 במרכזי פיתוח בחיפה, ירושלים ובפתח תקווה ובמפעל ייצור בקרית גת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "אני מברך על הישג אדיר לכלכלת ישראל – 90 מיליארד שקל – ההשקעה הכי גדולה של חברה בינלאומית אי פעם בישראל. זאת הבעת אמון כבירה בכלכלת ישראל, בניגוד גמור לכל הדיווחים השקריים נגדנו".

שר האוצר, בצלאל סמוטריץ': "בחירת חברת אינטל העולמית לבצע את ההשקעה בישראל מהווה הבעת אמון בכלכלה הישראלית בתקופה של חוסר ודאות גלובלית. השקעה בסדרי גודל חסרי תקדים במדינת ישראל תשפיע על הצמיחה של הכלכלה הישראלית בשנים הקרובות ותקדם תעסוקה איכותית בפריון ובשכר גבוה ביישובי הפריפריה".

הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס: "ההשקעה של אינטל, בסך של כ-90 מיליארד ש"ח, תניב למדינת ישראל בכלל ולאזור הדרום בפרט תועלות כלכליות משמעותיות. אני מודה להנהלת אינטל ישראל ולצוות המקצועי באגף התקציבים, בהובלת סגני כפיר בטט, על ניהול ההליך. המשא ומתן עם החברה נוהל באופן ארוך ומקצועי על בסיס מודלים כלכליים לבחינת התועלות מההשקעה במטרה למקסם את הערך לציבור הישראלי תוך קידום ההשקעה בישראל אל מול החלופות השונות שיש לחברת אינטל העולמית".

 

פורסם על ידי

תגובות פייסבוק

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*